Diş Hekimi Ömer Engin

Diş Hekimi Ömer Engin

1956 yılında Ankarada doğdu. Kabataş Erkek Lisesinin ardından 1980 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldu. Diş hekimliğinin yanında 1984 yılında akupunktur çalışmalarına başladı. Sağlık Bakanlığı Akupunktur Programı çerçevesinde Edirne Tıp Fakültesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden sonra Yeditepe Üniversitesi Akupunktur Eğitimi Sertifika Programında ders vermektedir. Halen serbest diş hekimi olarak mesleğini sürdürmektedir.

Ortaokul ve lise yıllarında fotoğrafla hobi olarak uğraşmaya başladı. 1975 yılından bu yana, katıldığı yarışmaların, karma sergilerin yanısıra, muhtelif yerli ve yabancı dergilerde fotoğrafları yayınlandı. 2005 ve 2011 yıllarında kişisel sergiler açtı. "Institute of Medical Illustrators" çizgisinde 1990 yılından bu yana dental ve medikal illüstrasyonlar üretmektedir. 1992 yılında Dr.Organizer.Diş adıyla diş hekimliği sektörüne giren otomasyon programının danışmanlığın yanında, grafik tasarım ve dental illüstrasyonlarını hazırladı. Hazırladığı Dental İllustrasyonlar 1992 yılından bu yana farklı yerli ve yabancı bilgisayar programlarında kullanılmaktadır.

Fakülte yıllarında, mesleki gereksinim nedeniyle medikal ve dental fotoğrafla ilgilenmeye başladı. Önceleri analog daha sonra dijital fotoğraf ekipmanlarının dental fotoğrafta daha işlevsel kullanılabilmesi ve bilgisayar programları ile denetlenmesi konusunda araştırmalar yaptı. Dental fotoğraf konusunda yayınlanmış makaleleri ve "Dental Fotoğrafçılık" isimli bir kitabı vardır. Profesyonel anlamda medikal, dental fotoğraf üzerine çalışmakta olup yayınlarda, kurs ve seminerlerinde, uluslararası dental fotoğraf standartlarının ülkemizde de yerleşebilmesi için bu konudaki bilgilerini paylaşmaya devam etmektedir.